26 September 2010

Elektronski čitači među nama

Veliki pad cena elektronskih čitača izazvan pre svega konkurentskom borbom između Amazon Kindle, Sony Readers i Barnes&Noble Nook te čitavom serijom drugih nešto manje poznatih proizvođača, učinio je kupovinu ovog gadgeta dostupnom i sve većem broju naših ljudi.
Ekspanzija elektronskog papira tako se pomalo približila i nama donoseći čitav niz prednosti u odnosu na već vekovima dominantni štampani materijal. Tehnologija specijalnog ekrana koji je dizajniran tako da imitira tekst ispisan mastilom na papiru omogućava neuporedivo prijatnije čitanje u odnosu na monitore čije pozadinsko osvetljenje umara oči.. Ekran je bez odsjaja čak i na suncu pa je moguće čitanje i na plaži, dok u mraku morate poput čitanja knjige imati spoljno osvetljenje. Mogućnost skladištenja stotina knjiga u uređaj čija težina ne prelazi težinu jedne pojedinačne knjige obradovaće one koji mnogo putuju a teško im je da sa sobom nose gomile omiljenih knjiga. Odlične mogućnosti navigacije, pretraživanja i izdvajanja teksta, te povećavanje fonta teksta i velika autonomija napajanja samo su neki od razloga za kupovinu elektronskih čitača. Baterija se troši samo prilikom promene teksta tj. listanja stranica tako da sa jednim punjenjem možete prelisati nekoliko hiljada stranica. Većina proizvođača nudi modele koji podržavaju Wi-Fi tehnologiju što omogućava laku dostupnost elektronskih knjiga. Broj besplatnih naslova takođe je ogroman počevši od onih kojima su istekla autorska prava pa do već dobro poznatih linkova za skidanje naslova sa raznih torrent servera i rapidshare.
Tržište elektronskih izdanja svakodnevno raste iako je to još uvek na nivou od 5-6% ukupno prodatih knjiga u SAD ili 1% u Velikoj Britaniji. Mogućnosti izdavanja udžbenika u elektronskom obliku kao i čitanje omiljenih novinskih izdanja područja su primene u kojima elektronski čitači imaju svetlu budućnost. Amazon za Kindle već nudi nekih 360000 naslova elektronskih knjiga i oko 85 renomiranih novina i časopisa.
Sa cenama koje za Kindle zadnje generacije sa Wi-Fi se kreću od 139 $ na Amazonu plus troškovi isporuke + carina i porez, do Sony Reader Pocket Edition PRS-300BC od nekih 100 $ do modela Sony eReader eBook Touch Edition sa ekranom osetljivim za dodir za 149 $, te modela Barnes&Noble Nook sa WiFi za 149 $. Model sa 3G+Wi-Fi se prodaje za 199 $. Očigledno jaka konkurencija je po prilično uniformisala cene glavnih konkurenata i svakako pojava Apple tableta iPad je dodatno zaoštrila borbu za dominaciju na tržištu  Prilika za kupovinu elektronskog čitača svakako nikad nije bila bolja a predstojeći Božićni popusti su prava prilika da  obradujete sebe ili nekog vama bitnog.

0 comments:

Post a Comment

 
 

Blogger

Elektronski čitači, elektronske knjige, recenzije uređaja i svakodnevne novosti teme su ovog bloga.